Po nějaké době pravidelného mytí nádobí jsem si uvědomil, že jej umývám už jen s pomocí různě teplé vody a utěrky z mikrovlákna. Už vůbec nepoužívám ani ten tzv. ekologický mycí prostředek. Měl jsem jej u dřezu pro případy extra špíny nebo extra připečení. A když jsem jej tedy nepoužíval, tak jsem jej také zminimalizoval, tedy odstranil.
A nemyslím, že by mé nádobí bylo nějak mastné a rozhodně ne špinavé, či že by nějak odpudivě zavánělo.
Tuhle jsem narazil v jednom článku na pojednání o bakteriích a jejich důležitosti pro náš život, resp., že bez bakterií bychom ani my neexistovali, natož nějaká naše obranyschopnost. A bylo také uvedeno, že je dobré si udržovat různorodost a pestrost bakterií v domácnosti.
To ovšem neznamená, že bych měl např. venku sbírat trus zvířat, či lidí a nosit jej domu a zde si tak zvyšovat tuto bakteriální pestrost a různorodost. Takto to jistě myšleno nebylo. Spíše tak úzkoprse nepoužívat všemožnou chemii pro likvidaci kdejakých bakterií pro naprosto lékařsky sterilní působiště.
A možná i můj způsob mytí nádobí je takovým malým příspěvkem k pestrosti bakteriálního prostředí, které mě pak odmění silnější imunitou a vůbec zdravějším bytím. Ale nic se nemá přehánět. Pro i já pravidelně uklízím a čistím svůj byt, ale bez té ošklivé chemie. Používám ale jen běžný lihový ocet, jedlou sodu a kuchyňskou sůl. Naprosto mi to vyhovuje a postačuje.
Tedy kromě praní. Tam stále ještě používám ekologický prací prostředek z mýdlových ořechů.
A v případě větší špíny nechám prádlo namočit do mýdlového roztoku z vlastnoručně vyrobeného přírodního mýdla.
Komentáře
Okomentovat