Přeskočit na hlavní obsah

Kol kolem

... hlava se mi určitě netočí, jen jsem se trochu otáčel celý celičký.

Jen nějak nabývám na hyperaktivitě, viz např. tato série článků za víkend. A protože by to na neděli chtělo něco trochu sladkého, vyndal jsem z mrazáku poslední sáček s vypeckovanými půlenými švestkami s tím, že po příchodu z nákupu vyhotovím švestkový koláč s mákem, aby bylo co na svačiny i do práce a rozprostřel je na talíř, který jsem vsunul do skříňky nad sporákem, aby rychleji rozmrzly. Zapomněl jsem totiž vypnout po včerejším kynutí kváskového chleba 15W podložku, původně určenou do terária pro vyhřívání plazů a jiných teplomilných zvířátek, a tak byl prostor teplejší.

Nejprve jsem začal zažehnutím plamene v troubě. Do skleněné kulaté zapékací koláčové mísy jsem nasypal 1/2 hrnku (UScup)  jáhel a 1/4 hrnku pohanky a promíchal. Do malé zavařovací skleničky jsem nasypal hrst rozinek čerstvě nakoupených v Tesku, dolil vodou, uzavřel víčkem a řádně protřepal. Opakoval jsem ještě jednou a umyté rozinky jsem rozprostřel na obiloviny. Pak jsem ještě přidal 3 odměrky (lžíce) strouhaného kokosu a posypal 1/4 lžičky skořice a špetkou soli.

Do litrové odměrky jsem načepoval 0,3 l jablko-hruškového sirupu, dolil 0,3 l odstáté vody, přidal 2 lžíce oleje a jednu lžíci javorového sirupu. Promíchal a přes lžíci opatrně nalil na suchou směs v zapékací míse. To už byla po devíti minutách trouba nahřátá akorát na 180°C a ještě opatrněji jsem do jejích útrob přenesl formu s tekutým obsahem.

A kde jsou švestky a mák? No vždyť ještě není konec, tak chvilinku strpení prosím. :-)

Do hrnce jsem nasypal 1/4 hrnku jáhel, 1/4 hrnku kulatozrnné rýže a přidal jednu odměrku konopných semínek. Vše jsem pak zalil 1 a 1/4 hrnku vody a dal vařit. Z mrazáku jsem vyndal maminčino vepřový tuze dobrý guláš a vložil do rendlíku, přilil trošku vody a postavil na sporák s plamenem na minimum.

V mlýnku na kde co jsem vyměnil šroub pro olejnatá semena, do násypky nasypal 1 hrnek máku a umlel jsem ho. Mák jde mlít ze všeho nejhůře, si tak vždycky nad tím pomyslím. Včera jsem totiž zrovínka mlel do zásoby žito, červenou pšenici, ječmen, oves, pohanku lámanku a žlutou kukuřici.

Do dalšího rendlíku jsem přidal asi lžíci oleje, na měsíčky nakrájenou cibuli, na tenká kolečka nakrájené 2 menší mrkve. Navrch jsem dal na širší nudle nakrájené listy z pěti vnějších listů kapusty bez tvrdého středového řapíku. Ten jsem jen pokrájel a uchoval v kyblíku v lednici na budoucí zeleninový vývar. Ještě jsem přidal na malé kostičky nakrájenou jednu bramboru, posypal majoránkou, medvědím česnekem, libečkem a osolil méně než čtvrtkou lžičky. Zapnul jsem indukční plotýnku na stupeň šest a čekal jak dlouho vydržím neodklopit pokličku a nedolít čerstvý zeleninový vývar z rána. Moc dlouho to nebylo, asi tak minutka. Jakmile se voda začala vařit, přesunul jsem hrnec na plynový sporák s nejmenším hořákem na minimum a nechal zvolna vařit.

Vypnul jsem rendlík s obilovinami. Mrknul jsem do trouby a po tekuté substanci nebylo ani vidu. Tož jsem popadnul chňapku a vyndal jsem koláčovou formu na sporák. Nejdříve jsem rozprostřel trochu máku na rozpečený korpus, posypal nakrájenými švestkami a opět překryl mákem a nakonec posypal 2 lžičkami třtinového cukru a vrátil do trouby k dopečení cca na dalších 20 minut. Zpoza horní skříňky nad sporákem jsem vyndal talíř se švestkama, které stačily mezi tím tak akorát povolit, ale nebyly rozblemcané a jal jsem se je na prkénku krájet na šestiny, tj. jedním řezem podél a pak třemi napříč. Do polévky jsem přidal vrchovatou lžíci namletého ovsa a promíchal.

Oloupal jsem 2 stroužky česneku a namačkal každý do jednoho talíře. Do polévky jsem přimíchal 2 víčka sojové omáčky a 1/2 víčka umeocta, promíchal a polévku vypnul. To už se také dostatečně rozehřál gulášek. Hrnec polévky jsem přesunul blíže k el. zásuvce a obsah jsem jen mírně rozmixoval tyčákem. Opět jsem mrknul do trouby a už se mi zdál koláček hotový, tak jsem formu vyndal a vypnul troubu a jal se servírovat oběd.

Po obědě nádobí, po nádobí chvilka u počítače na tento článek a ...
... už se teším na koláček :-)

Ingredience na:

a) rychlý ovocný koláč s jáhlovo-pohankovým korpusem a mákem s minimem cukru (cca 6 až 12 porcí dle velikosti):
na 180°C rozpálená trouba a skleněná koláčová vroubkovaná mísa průměru 26 cm, hbité prstíky, usměvavý Martínek a ...
1/2 hrnku jáhel (mám ty, které se nemusí spařovat)
1/4 hrnku pohanky lámanky
3 lžíce strouhaného kokosu
1 menší hrst rozinek
1/4 lžičky skořice
špetka soli
3 dcl jablkovo-hruškového moštu
3 dcl vody
2 lžíce oleje
1 lžíce javorového sirupu
1/2 kg mražených odpeckovaných půlených švestek
1 hrnek máku před namletím (ještě zbylo dost na budoucí kroupy s mákem)

b) kapustová polévka (cca 5 porcí):
0,75 l čerstvého zeleninového vývaru
něco málo odstáté vody
2 malé cibule na měsíčky (mršky byly nějak kluzké a šly blbě na kostičky)
5 vnějších listů kapusty zbavených tvrdého řapíku (pozor nevyhazovat!) na širší nudle
2  menší mrkve na kolečka
1 větší červená brambora na malé kostičky
mezi třemi prsty sušeného medvědího česneku, libečku a majoránky + té samé 2x mezi dvěma prsty
1/4 lžičky soli
2 stroužky česneku
2 víčka sojové omáčky
1/2 víčka umeocta
1 vrchovatá lžíce mletého ovsa (nebo i ovesné vločky)
a Martínek k tomu

c) příloha ke guláši - rýže s jáhlami a konopným semínkem (pro 2 porce)
1/4 hrnku jáhel
1/4 hrnku kulatozrnné rýže
1 lžíce (odměrka) konopných semínek
1,25 hrnku (2,5 násobek společného objemu obilovin)
Soli je dost v guláši, tak jsem nepřidával
A na co jsem zapomněl, byla špetka drcené řasy Wakame, tak tu až příště.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Šedesát šest

Tak taková je moje průměrná denní spotřeba vody, tj. celkově jak studené, tak i teplé. Jak jsem psal v článku " Jak na Den Země ", v oddíle o spotřebě vody, je průměrný objem spotřebované vody v ČR na osobu a den ve výši 120 litrů a doporučení OSN jako hygienické minimum ve výši 100 litrů na osobu a den. Když se i jen nad objemem mnou spotřebované vody v domácnosti zamyslím ( 66 l ), tak potřebuji: 2 litry na pití 1 litr na vlastní vaření (luštěniny, obiloviny, polévky, kaše, atp.) 3 litry na přípravu jídla v podobě namáčení a oplachu potravin 8 litrů na mytí nádobí Zbytek, tj. 52 litrů spotřebuji na úklid, závlahu květin, osobní hygienu, praní, včetně mytí rukou a velkou část z toho pak na splachování WC. A to jsem v již zmiňovaném článku zapomněl na spotřebu vody na toaletách v pracovní době v zaměstnání. Jsa muž v pokročilejším věku, běhám na malou častěji, než tomu bylo dříve a tím i frekvence splachování je vyšší. I přesto, že používám stop ventil na spláchnutí

O žitě

Od doby, co jsem vyházel kdejakou chemii z bytu, včetně přípravků osobní hygieny, tedy kromě pasty na zuby, si již nemyji vlasy. Jen je oplachuji vodou a nanesu ředěný domácí jablečný ocet a vmasíruju. Po chvilce opláchnu a je to. A cca 1x za 14-30 dnů umeju vlasy domácím rostlinným mýdlem a opět s octem, aby nebyly vlasy tak hrubé nebo vyschlé.  Včera jsem zkusil i jinou metodu mytí a to s použitím kašičky z žitné mouky. Měl jsem tu namletou směs mouky s otrubami, tak jsem použil tu, abych nemusel tu trošku mlít čerstvě. A protože jsem namíchal poněkud více, tak jsem použil tentokrát i namísto mýdla na tělo při sprchování. Mno a jde to, říká Hetto. Umyto a pokožka jemná a díky obsahu otrub i  zpeelingovaná :-) Kdepak nějaký šamponový sajrajty. Plno přírodních vitamínů a minerálních látek.

Kvašené zelí s mrkví

Jak se zvyšuje obliba krátce kvašené zeleniny, tak se také zvyšuje četnost zadělávání na novou sklenici. Včera večer jsem zakládal novou sklenici ze čtvrtky bílého zelí na nudličky, lžičky kmínu, mrkve nakrájené na slabé měsíčky a jeden a půl procenta soli z celkové hmotnosti směsi. Promnout a nechat uležet min. na dvě hodiny. Pak jako obvykle napěchovat lahví do zavařovací sklenice, překrýt fólií a vložit do nádoby při pokojové teplotě na min. čtyři až pět dnů. Pak se bude debužírovat. Před tím, ale vznikne opět nová sklenice s opět trochu jiným obsahem. Vlastně, pokaždé si udělám trochu jinou směs.