Přeskočit na hlavní obsah

Kol kolem

... hlava se mi určitě netočí, jen jsem se trochu otáčel celý celičký.

Jen nějak nabývám na hyperaktivitě, viz např. tato série článků za víkend. A protože by to na neděli chtělo něco trochu sladkého, vyndal jsem z mrazáku poslední sáček s vypeckovanými půlenými švestkami s tím, že po příchodu z nákupu vyhotovím švestkový koláč s mákem, aby bylo co na svačiny i do práce a rozprostřel je na talíř, který jsem vsunul do skříňky nad sporákem, aby rychleji rozmrzly. Zapomněl jsem totiž vypnout po včerejším kynutí kváskového chleba 15W podložku, původně určenou do terária pro vyhřívání plazů a jiných teplomilných zvířátek, a tak byl prostor teplejší.

Nejprve jsem začal zažehnutím plamene v troubě. Do skleněné kulaté zapékací koláčové mísy jsem nasypal 1/2 hrnku (UScup)  jáhel a 1/4 hrnku pohanky a promíchal. Do malé zavařovací skleničky jsem nasypal hrst rozinek čerstvě nakoupených v Tesku, dolil vodou, uzavřel víčkem a řádně protřepal. Opakoval jsem ještě jednou a umyté rozinky jsem rozprostřel na obiloviny. Pak jsem ještě přidal 3 odměrky (lžíce) strouhaného kokosu a posypal 1/4 lžičky skořice a špetkou soli.

Do litrové odměrky jsem načepoval 0,3 l jablko-hruškového sirupu, dolil 0,3 l odstáté vody, přidal 2 lžíce oleje a jednu lžíci javorového sirupu. Promíchal a přes lžíci opatrně nalil na suchou směs v zapékací míse. To už byla po devíti minutách trouba nahřátá akorát na 180°C a ještě opatrněji jsem do jejích útrob přenesl formu s tekutým obsahem.

A kde jsou švestky a mák? No vždyť ještě není konec, tak chvilinku strpení prosím. :-)

Do hrnce jsem nasypal 1/4 hrnku jáhel, 1/4 hrnku kulatozrnné rýže a přidal jednu odměrku konopných semínek. Vše jsem pak zalil 1 a 1/4 hrnku vody a dal vařit. Z mrazáku jsem vyndal maminčino vepřový tuze dobrý guláš a vložil do rendlíku, přilil trošku vody a postavil na sporák s plamenem na minimum.

V mlýnku na kde co jsem vyměnil šroub pro olejnatá semena, do násypky nasypal 1 hrnek máku a umlel jsem ho. Mák jde mlít ze všeho nejhůře, si tak vždycky nad tím pomyslím. Včera jsem totiž zrovínka mlel do zásoby žito, červenou pšenici, ječmen, oves, pohanku lámanku a žlutou kukuřici.

Do dalšího rendlíku jsem přidal asi lžíci oleje, na měsíčky nakrájenou cibuli, na tenká kolečka nakrájené 2 menší mrkve. Navrch jsem dal na širší nudle nakrájené listy z pěti vnějších listů kapusty bez tvrdého středového řapíku. Ten jsem jen pokrájel a uchoval v kyblíku v lednici na budoucí zeleninový vývar. Ještě jsem přidal na malé kostičky nakrájenou jednu bramboru, posypal majoránkou, medvědím česnekem, libečkem a osolil méně než čtvrtkou lžičky. Zapnul jsem indukční plotýnku na stupeň šest a čekal jak dlouho vydržím neodklopit pokličku a nedolít čerstvý zeleninový vývar z rána. Moc dlouho to nebylo, asi tak minutka. Jakmile se voda začala vařit, přesunul jsem hrnec na plynový sporák s nejmenším hořákem na minimum a nechal zvolna vařit.

Vypnul jsem rendlík s obilovinami. Mrknul jsem do trouby a po tekuté substanci nebylo ani vidu. Tož jsem popadnul chňapku a vyndal jsem koláčovou formu na sporák. Nejdříve jsem rozprostřel trochu máku na rozpečený korpus, posypal nakrájenými švestkami a opět překryl mákem a nakonec posypal 2 lžičkami třtinového cukru a vrátil do trouby k dopečení cca na dalších 20 minut. Zpoza horní skříňky nad sporákem jsem vyndal talíř se švestkama, které stačily mezi tím tak akorát povolit, ale nebyly rozblemcané a jal jsem se je na prkénku krájet na šestiny, tj. jedním řezem podél a pak třemi napříč. Do polévky jsem přidal vrchovatou lžíci namletého ovsa a promíchal.

Oloupal jsem 2 stroužky česneku a namačkal každý do jednoho talíře. Do polévky jsem přimíchal 2 víčka sojové omáčky a 1/2 víčka umeocta, promíchal a polévku vypnul. To už se také dostatečně rozehřál gulášek. Hrnec polévky jsem přesunul blíže k el. zásuvce a obsah jsem jen mírně rozmixoval tyčákem. Opět jsem mrknul do trouby a už se mi zdál koláček hotový, tak jsem formu vyndal a vypnul troubu a jal se servírovat oběd.

Po obědě nádobí, po nádobí chvilka u počítače na tento článek a ...
... už se teším na koláček :-)

Ingredience na:

a) rychlý ovocný koláč s jáhlovo-pohankovým korpusem a mákem s minimem cukru (cca 6 až 12 porcí dle velikosti):
na 180°C rozpálená trouba a skleněná koláčová vroubkovaná mísa průměru 26 cm, hbité prstíky, usměvavý Martínek a ...
1/2 hrnku jáhel (mám ty, které se nemusí spařovat)
1/4 hrnku pohanky lámanky
3 lžíce strouhaného kokosu
1 menší hrst rozinek
1/4 lžičky skořice
špetka soli
3 dcl jablkovo-hruškového moštu
3 dcl vody
2 lžíce oleje
1 lžíce javorového sirupu
1/2 kg mražených odpeckovaných půlených švestek
1 hrnek máku před namletím (ještě zbylo dost na budoucí kroupy s mákem)

b) kapustová polévka (cca 5 porcí):
0,75 l čerstvého zeleninového vývaru
něco málo odstáté vody
2 malé cibule na měsíčky (mršky byly nějak kluzké a šly blbě na kostičky)
5 vnějších listů kapusty zbavených tvrdého řapíku (pozor nevyhazovat!) na širší nudle
2  menší mrkve na kolečka
1 větší červená brambora na malé kostičky
mezi třemi prsty sušeného medvědího česneku, libečku a majoránky + té samé 2x mezi dvěma prsty
1/4 lžičky soli
2 stroužky česneku
2 víčka sojové omáčky
1/2 víčka umeocta
1 vrchovatá lžíce mletého ovsa (nebo i ovesné vločky)
a Martínek k tomu

c) příloha ke guláši - rýže s jáhlami a konopným semínkem (pro 2 porce)
1/4 hrnku jáhel
1/4 hrnku kulatozrnné rýže
1 lžíce (odměrka) konopných semínek
1,25 hrnku (2,5 násobek společného objemu obilovin)
Soli je dost v guláši, tak jsem nepřidával
A na co jsem zapomněl, byla špetka drcené řasy Wakame, tak tu až příště.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tak na tom jsme všichni stejně

https://goo.gl/OnQTTq
Nejde to přečíst? Nevadí, to jsme na tom všichni stejně. Vlastně já jsem na tom nejhůř, vždyť jsem to psal sám osobně.
Opět jsem použil dlouho odložený Boogie Board Sync 9.7, který ruční psaní či kresby, náčrty a pod. ukládá do vnitřní paměti v podobě PDF souborů.
A proč to? No protože jsem si vzal do hlavy opět jeden moudrý nápad, vydržet svá odpoledne po práci a víkend bez počítače, koukání na mobil a zbyde mi jen ruční psaní, čtení z papírových knih a časopisů a více času na jiné aktivity. Třeba udělání si bedničky pro akupresurní masáž nohou z přírodních materiálů a samozřejmě jak jinak než bez peněz.
A o em jsem to vlastně psal?
Veganská vajíčka se slaninou. Nejde vám to dohromady? Tak nepospíchejte a čtěte.
Občas na vás přijdou různé chutě na něco, co jste dlouhou dobu neměli. Tak tentokrát padlo na smažená vajíčka se slaninou a cibulkou. Já bych si je také tradičně udělal, ale už jsem byl z nákupu doma a znovu zvedat zadek a jít opět nakoupit mi přišlo zbyt…

Nová sklenice pickles

Dnes večer jsem zadělal na novou sklenici pickles z trojí zeleniny a trojího koření. Řekl bych, že jsem se nějak rozjel. Pro uspokojení spotřeby kvašené zeleniny potřebuji zadělat novou sklenici cca každý čtvrtý den.
Tentokrát to je z bílého hlávkového zelí, červené řepy a kapusty. Jako koření je použit kmín, drcené nové koření a Sriracha pro pikantnější chuť.
Ze stávajícího zelí s mrkví mi už zbývá tak na dvakrát dvě porce. Příště musím lépe počítat.
Žijte v radosti a mějte se rádi.
Martin Hetto
http://hetto.eu
http://about.me/martinhetto

Ořechové slupky, šípek a jeřáb ptačí

Co mají tyhle tři suroviny společného? Téměř nic, jen mi již nějaký ten pátek leží v sušené podobě doma ve sklenících. Už jsem přidával mletý šípek do koláče, ale ty zrníčka jsou fakt pekelně tvrdá, takže výsledné pochutnání na jinak dobrém koláči to poněkud zhoršilo. Mno, vyzkoušel jsem, zjistil jsem a příští byl již tradičně bez. Samozřejmě jsem dělal šípkový čaj a kam se tou vycmrndlou bezchutí hrabe kupovaný čaj za tímto domácím. Z ořechových skořápek, rozumí se ty vlašské a bez jader, jsem již také dělal čaj a musím potvrdit, že má opravdu zajímavou chuť. A cožpak tedy obě suroviny po malých hrstech nesmíchat, k tomu přihodit i hrst sušených jeřabin ptačích a zalít asi litrem vody a nechat přes noc macerovat. Poté asi deset minut povařit, slít a vychutnávat čaj nevšední chuti.Člověk samou roztažností už neví, co by do té huby strčil, ale s radostí je třeba vychutnat si dobře odvedené dílo. Ono totiž ty šípky natrhat, promýt a každý jednotlivě nožem překrojit podélně na půl, byla …