Přeskočit na hlavní obsah

Kol kolem

... hlava se mi určitě netočí, jen jsem se trochu otáčel celý celičký.

Jen nějak nabývám na hyperaktivitě, viz např. tato série článků za víkend. A protože by to na neděli chtělo něco trochu sladkého, vyndal jsem z mrazáku poslední sáček s vypeckovanými půlenými švestkami s tím, že po příchodu z nákupu vyhotovím švestkový koláč s mákem, aby bylo co na svačiny i do práce a rozprostřel je na talíř, který jsem vsunul do skříňky nad sporákem, aby rychleji rozmrzly. Zapomněl jsem totiž vypnout po včerejším kynutí kváskového chleba 15W podložku, původně určenou do terária pro vyhřívání plazů a jiných teplomilných zvířátek, a tak byl prostor teplejší.

Nejprve jsem začal zažehnutím plamene v troubě. Do skleněné kulaté zapékací koláčové mísy jsem nasypal 1/2 hrnku (UScup)  jáhel a 1/4 hrnku pohanky a promíchal. Do malé zavařovací skleničky jsem nasypal hrst rozinek čerstvě nakoupených v Tesku, dolil vodou, uzavřel víčkem a řádně protřepal. Opakoval jsem ještě jednou a umyté rozinky jsem rozprostřel na obiloviny. Pak jsem ještě přidal 3 odměrky (lžíce) strouhaného kokosu a posypal 1/4 lžičky skořice a špetkou soli.

Do litrové odměrky jsem načepoval 0,3 l jablko-hruškového sirupu, dolil 0,3 l odstáté vody, přidal 2 lžíce oleje a jednu lžíci javorového sirupu. Promíchal a přes lžíci opatrně nalil na suchou směs v zapékací míse. To už byla po devíti minutách trouba nahřátá akorát na 180°C a ještě opatrněji jsem do jejích útrob přenesl formu s tekutým obsahem.

A kde jsou švestky a mák? No vždyť ještě není konec, tak chvilinku strpení prosím. :-)

Do hrnce jsem nasypal 1/4 hrnku jáhel, 1/4 hrnku kulatozrnné rýže a přidal jednu odměrku konopných semínek. Vše jsem pak zalil 1 a 1/4 hrnku vody a dal vařit. Z mrazáku jsem vyndal maminčino vepřový tuze dobrý guláš a vložil do rendlíku, přilil trošku vody a postavil na sporák s plamenem na minimum.

V mlýnku na kde co jsem vyměnil šroub pro olejnatá semena, do násypky nasypal 1 hrnek máku a umlel jsem ho. Mák jde mlít ze všeho nejhůře, si tak vždycky nad tím pomyslím. Včera jsem totiž zrovínka mlel do zásoby žito, červenou pšenici, ječmen, oves, pohanku lámanku a žlutou kukuřici.

Do dalšího rendlíku jsem přidal asi lžíci oleje, na měsíčky nakrájenou cibuli, na tenká kolečka nakrájené 2 menší mrkve. Navrch jsem dal na širší nudle nakrájené listy z pěti vnějších listů kapusty bez tvrdého středového řapíku. Ten jsem jen pokrájel a uchoval v kyblíku v lednici na budoucí zeleninový vývar. Ještě jsem přidal na malé kostičky nakrájenou jednu bramboru, posypal majoránkou, medvědím česnekem, libečkem a osolil méně než čtvrtkou lžičky. Zapnul jsem indukční plotýnku na stupeň šest a čekal jak dlouho vydržím neodklopit pokličku a nedolít čerstvý zeleninový vývar z rána. Moc dlouho to nebylo, asi tak minutka. Jakmile se voda začala vařit, přesunul jsem hrnec na plynový sporák s nejmenším hořákem na minimum a nechal zvolna vařit.

Vypnul jsem rendlík s obilovinami. Mrknul jsem do trouby a po tekuté substanci nebylo ani vidu. Tož jsem popadnul chňapku a vyndal jsem koláčovou formu na sporák. Nejdříve jsem rozprostřel trochu máku na rozpečený korpus, posypal nakrájenými švestkami a opět překryl mákem a nakonec posypal 2 lžičkami třtinového cukru a vrátil do trouby k dopečení cca na dalších 20 minut. Zpoza horní skříňky nad sporákem jsem vyndal talíř se švestkama, které stačily mezi tím tak akorát povolit, ale nebyly rozblemcané a jal jsem se je na prkénku krájet na šestiny, tj. jedním řezem podél a pak třemi napříč. Do polévky jsem přidal vrchovatou lžíci namletého ovsa a promíchal.

Oloupal jsem 2 stroužky česneku a namačkal každý do jednoho talíře. Do polévky jsem přimíchal 2 víčka sojové omáčky a 1/2 víčka umeocta, promíchal a polévku vypnul. To už se také dostatečně rozehřál gulášek. Hrnec polévky jsem přesunul blíže k el. zásuvce a obsah jsem jen mírně rozmixoval tyčákem. Opět jsem mrknul do trouby a už se mi zdál koláček hotový, tak jsem formu vyndal a vypnul troubu a jal se servírovat oběd.

Po obědě nádobí, po nádobí chvilka u počítače na tento článek a ...
... už se teším na koláček :-)

Ingredience na:

a) rychlý ovocný koláč s jáhlovo-pohankovým korpusem a mákem s minimem cukru (cca 6 až 12 porcí dle velikosti):
na 180°C rozpálená trouba a skleněná koláčová vroubkovaná mísa průměru 26 cm, hbité prstíky, usměvavý Martínek a ...
1/2 hrnku jáhel (mám ty, které se nemusí spařovat)
1/4 hrnku pohanky lámanky
3 lžíce strouhaného kokosu
1 menší hrst rozinek
1/4 lžičky skořice
špetka soli
3 dcl jablkovo-hruškového moštu
3 dcl vody
2 lžíce oleje
1 lžíce javorového sirupu
1/2 kg mražených odpeckovaných půlených švestek
1 hrnek máku před namletím (ještě zbylo dost na budoucí kroupy s mákem)

b) kapustová polévka (cca 5 porcí):
0,75 l čerstvého zeleninového vývaru
něco málo odstáté vody
2 malé cibule na měsíčky (mršky byly nějak kluzké a šly blbě na kostičky)
5 vnějších listů kapusty zbavených tvrdého řapíku (pozor nevyhazovat!) na širší nudle
2  menší mrkve na kolečka
1 větší červená brambora na malé kostičky
mezi třemi prsty sušeného medvědího česneku, libečku a majoránky + té samé 2x mezi dvěma prsty
1/4 lžičky soli
2 stroužky česneku
2 víčka sojové omáčky
1/2 víčka umeocta
1 vrchovatá lžíce mletého ovsa (nebo i ovesné vločky)
a Martínek k tomu

c) příloha ke guláši - rýže s jáhlami a konopným semínkem (pro 2 porce)
1/4 hrnku jáhel
1/4 hrnku kulatozrnné rýže
1 lžíce (odměrka) konopných semínek
1,25 hrnku (2,5 násobek společného objemu obilovin)
Soli je dost v guláši, tak jsem nepřidával
A na co jsem zapomněl, byla špetka drcené řasy Wakame, tak tu až příště.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Voskované origami

Včera jsem narazil na problém s vhodným uložením hlívy ústřičné do lednice, bez jinak obvyklého použití plastových misek, neboť jsem ji zakoupil ve farmářském obchodě, tedy právě bez této misky. Přispěl jsem tedy jednak k minimalizaci plastového odpadu, tak i k ozdravění života bez plastů a z nich vylučovaných chemikálií s neblahým vlivem na náš život a zdraví. Skleněnou nebo nerezovou misku jsem zavrhl ihned, neboť ty upotřebím při mém pravidelném kulinářském snažení, a které by mi tak mohly chybět.


Po uvažování, čím jiným misku optimálněnahradit, jsem ji zkusil zabalit do včelím voskem napouštěného ubrousku, o kterém jsem již psal v článku "Ubrousku, navoskuj se!". Ovšem nebylo to pravé ořechové, neboť ta farmářská hlíva je pozoruhodně větší, než ta "supermarketová", a také mnohem neforemnější. "Kdybych tak z toho mohl udělat nějakou misku, nebo krabičku, kterou by šlo opět rozložit a ubrousek umýt" jsem si tak v duchu pro sebe říkal ...
... a HEURÉKA !…

Nevšední rychlovka zadarmo

Někdy se to sejde a může se hodit spíchnout si narychlo zástěru a to i ve větším počtu. Je nějaká sešlost, či událost, kde se hosté nebo zákazníci nějakého kurzu zapojí do vaření a je vhodná  nějaká ochrana proti působení Murphyho zákonů. A protože by zhotovení klasické, nebo i jen utěrkové dvoudílné zástěry, trvalo delší dobu a s velkou spotřebou utěrek na jednorázové použití, je tu snadné řešení v i dočasné zástěře udělané i pouze z jedné utěrky, bez střihání a s možností i ručního sešití.

Pokud již zástěry není zapotřebí, lze opět rychle utěrku uvést zpět do původního stavu a může opět sloužit svému původnímu účelu.
V jednoduchosti je krása Co je zapotřebí:optimálně utěrka 50x70 cmkus provázku, šňůrky, tkalounu, mašle, pruženka, popruh z tašky na rameno, opasek, atp.šicí stroj nebo jehla a nit Např. pomocí žehličky vyznačit polovinu na výšku utěrky. Spojit po rubu protilehlé rohy na užší straně utěrky a jen ty rohy sešít, vznikne tak horní díl u krku. Přišít úvazek kolem krku na ob…

Homemade / Samodělka

(CZ) Při prohrabování kontejneru s látkami, ubrusy a jiným textilem s úmyslem opět něco z toho vyřadit a buďto věnovat nebo zlikvidovat, jsem narazil na různé barvy a tloušťky filcu (plsti). I dostal jsem nápad udělat nějakou tu malou ochranu pro zavařovačku, v níž si nosím oběd do práce pro případ, že bych s taškou někde klepnul. A tak alespoň část mohu nějak využít.

(EN) Because I wanted something to trash or give to somebody during weekend I searched in container with different fabrics. I found different colors of the felt. So I got an idea to make some protection jars when I carry the lunch to work. So I needn't to trash but I can use it other way.

(CZ) Ano, je to brutální blbost, ale čas ukáže její použitelnost.
(EN) Yes, it's brutal strange thing but time will show its usefulness.