Přeskočit na hlavní obsah

Bulgur, oves, rýže Basmati a cizrna

Nuže, zbyla mi malá sklenička vařené celozrnné rýže Basmati s bezpluchým ovsem, asi hrnek a půl vařeného bulguru a dva hrnky vařené cizrny. Šlo by to použít  dohromady  a udělat si tak oběd? Když to nezkusím, tak to nezjistím.

Do pánve Wok vrchovatou lžičku sádla a v roztopeném osmažit na kostičky nakrájenou půldruhou cibuli. Po chvíli přidat asi půl hrnku cizrny a vařené obiloviny, tj. bulgur, rýže a oves. Chvilku osmažit a zalít trochou vývaru z cizrny, lžíci umeocta, dvě lžíce sojovky a půl lžičky drceného kmínu. Chvilku dusit za stálého míchání a pak přihodit rozdrcenou směs po půl hrsti mandlí a dýňových semínek. Po vypnutí vmíchat asi tři prolisované stroužky česneku a pak naplnit termosky na jídlo a šup s tím do tašek připravených do práce.

Na talíři podávat s kvašenou zeleninou a jakoukoliv čerstvě natrhanou jarní zelenou nebo květovou posypkou. To by bylo, aby to nebylo ku radosti.  

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kvašené zelí s mrkví

Jak se zvyšuje obliba krátce kvašené zeleniny, tak se také zvyšuje četnost zadělávání na novou sklenici.
Včera večer jsem zakládal novou sklenici ze čtvrtky bílého zelí na nudličky, lžičky kmínu, mrkve nakrájené na slabé měsíčky a jeden a půl procenta soli z celkové hmotnosti směsi. Promnout a nechat uležet min. na dvě hodiny. Pak jako obvykle napěchovat lahví do zavařovací sklenice, překrýt fólií a vložit do nádoby při pokojové teplotě na min. čtyři až pět dnů.

Pak se bude debužírovat. Před tím, ale vznikne opět nová sklenice s opět trochu jiným obsahem.
Vlastně, pokaždé si udělám trochu jinou směs.

Co k obědu?

Jen to, co si uvařím.Není to tak dlouho, co jsem si v práci vždy k obědu něco koupil v nedalekých obchodech. Nebylo nijak pestré a snažil jsem se mít vždy nějaký ten kousek zeleniny. Ale všechno se jednou přejí, a neustále vymýšlet jak si oběd obměnit, aby nebyl tak jednotvárný spíše vedlo k nakupování více uzenin či jinak průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů.I díky jedné dočasné pracovní organizační změně jsem začal chodit do práce o půl hodiny později, což bylo dost času na to si uklohnit něco rychlého k obědu doma, než vyrazím. A nyní?Někdy uvařím ten den, co jdu do práce, někdy uvařím večer nebo si alespoň rozmyslím co a připravím si ingredience, aby to šlo po ránu od ruky. A neřekl bych, že  vstávám nějak neobvykle brzy, abych vše stihnul.A čas strávený chůzí do obchodu trávím sice také chůzí, ale do přírody, kde se jednak nadýchám čerstvého vzduchu, vyčistím si na chvíli hlavu od pracovních myšlenek, udělám současně něco pro zdraví a rychle zrelaxuju a často se oddám &q…

Nová sklenice pickles

Dnes večer jsem zadělal na novou sklenici pickles z trojí zeleniny a trojího koření. Řekl bych, že jsem se nějak rozjel. Pro uspokojení spotřeby kvašené zeleniny potřebuji zadělat novou sklenici cca každý čtvrtý den.
Tentokrát to je z bílého hlávkového zelí, červené řepy a kapusty. Jako koření je použit kmín, drcené nové koření a Sriracha pro pikantnější chuť.
Ze stávajícího zelí s mrkví mi už zbývá tak na dvakrát dvě porce. Příště musím lépe počítat.
Žijte v radosti a mějte se rádi.
Martin Hetto
http://hetto.eu
http://about.me/martinhetto