Přeskočit na hlavní obsah

Šedesát šest

Tak taková je moje průměrná denní spotřeba vody, tj. celkově jak studené, tak i teplé. Jak jsem psal v článku "Jak na Den Země", v oddíle o spotřebě vody, je průměrný objem spotřebované vody v ČR na osobu a den ve výši 120 litrů a doporučení OSN jako hygienické minimum ve výši 100 litrů na osobu a den. Když se i jen nad objemem mnou spotřebované vody v domácnosti zamyslím (66 l), tak potřebuji:

 • 2 litry na pití
 • 1 litr na vlastní vaření (luštěniny, obiloviny, polévky, kaše, atp.)
 • 3 litry na přípravu jídla v podobě namáčení a oplachu potravin
 • 8 litrů na mytí nádobí
Zbytek, tj. 52 litrů spotřebuji na úklid, závlahu květin, osobní hygienu, praní, včetně mytí rukou a velkou část z toho pak na splachování WC. A to jsem v již zmiňovaném článku zapomněl na spotřebu vody na toaletách v pracovní době v zaměstnání. Jsa muž v pokročilejším věku, běhám na malou častěji, než tomu bylo dříve a tím i frekvence splachování je vyšší. I přesto, že používám stop ventil na spláchnutí menším množstvím vody, než je plná nádržka WC mísy, která má objem 7 litrů (po úpravě, viz dále - jinak celkově 8,5 l), myslím, že spotřebuji cca 25 litrů vody na splachování v domácnosti a cca stejně na splachování v zaměstnání.


Na vše ostatní, včetně osobní hygieny, pak tedy zbývá průměrně 27 litrů. Málo? Možná. A jak to dělám?

 • při jakékoliv činnosti (mytí rukou, obličeje, zeleniny, nádobí, atp.), kromě sprchování, kde potřebuji průběžný "proud" vody, ji prostě nechám téct jen tenkým "čůrkem"
 • při sprchování používám na sprše STOP ventil, kdy mám nastavenou teplotu a pak se opláchnu, zastavím ventilem, mydlím a pak opět opláchnu
 • použití perlátorů - mám jen ty obyčejné, resp. ty, které jsou součástí vodovodních baterií, tj. perlí, avšak nejspíše příliš nešetří. Ale našel jsem perlátory s nastavitelnou úrovní úspory vody české značky Watersavers, i když obchodní název moc česky nezní. Žádná Čína, alespoň dle slov na webu a samozřejmě žádné čínské ceny. Mám objednáno pro sprchu, dřez, umyvadlo a WC.
 • splachování - mám osazen STOP ventil ve splachovači, tj. dalším stlačením po prvním se průtok vody zastaví. Další pomůckou jsou do nádobky vložené "fuj plastové lahve" o objemu 1,0 a 0,5 l pro zmenšení objemu vypouštěné vody z plné nádržky, takže při plném vypouštění se namísto 8,5 litru vypustí "jen" 7,0 litru pitné vody. A dalším typem je použití "válečků" Watersavers, viz popis shora.
vnitřek WC nádržky s pohledem na vložené "vodu šetřící" lahve 1,0 a 0,5 litru

 • osobní hygiena - nenechávám téct vodu, pokud ji prostě nepoužívám, k tomuto účelu buďto průtok uzavřu nebo použiju STOP ventil. Pro běžné denní mytí = osobní hygienu používám mokrou žínku, která má současně i masážní účinky díky své hrubé struktuře ručníku. S mytím to nepřeháním, neboť pokožka si dokáže spolu na ní žijícími bakteriemi vytvořit účinný ochranný film, který zabraňuje "zapáchání", Každý z nás má svůj osobitý individuální pach a nelze zajistit, abychom voněli naprosto všem, byť bych používal deodoranty a antipersspiranty a Bůh ví kdejaké průmyslové a zdraví škodící sajrajty. Nemyslím si, že páchnu potem neboť se příliš nepotím, nejím příliš masa, nepoužívám výrazné koření, nedělám náročnou manuální práci, neprovádím fyzicky náročné sportovní aktivity, nechodím do zakouřených prostor, atd., atd. Mám to ověřené. Čím častěji jsem se sprchoval a následně používal deodoranty a jiné nepřirozené "zabraňovače" pocení, tím více jsem se potil a také více "smrděl". Neboť po každém mytí si pokožka obnovuje přirozenou vlhkost a vláčnost za použití tukových žláz a spolupůsobení bakterií. A věřte, že častým mytím si likvidujete ty prospěšné bakterie, neboť ty svinsky nepřátelské jsou mrchy odolné. Ostatně názorů a článků na škodlivost častého mytí je na Internetu přehršel, stejně jako obhájců toho opačného názoru.
 • praní - protože jsem výrazně omezil počet ošacení a způsob praní, kdy na jen běžně a lehce propocené ošacení používám krátký program, nemusím prát tak často. Obvykle si vystačím s jednou plně naloženou 5 kg pračkou za týden. Namísto aviváže používám ocet, který jednak zabrání usazování vodního kamene, o kterém víme, že je pěkný prevít, a také prádlo změkčí a odstraní "nepřátelské" bakterie. Prádlo jím rozhodně není cítit. Na změkčení vody při praní přidávám prací nebo jedlou sodu. Na bělení prádla pak namáčím do ředěného peroxidu vodíku.

 • úklid - i zde to nepřeháním, jak s tou frekvencí, tak množstvím potřebné vody. Vždy mám na paměti přátelské působení bakterií. Dříve jsem používal ruční sprej s octovou vodou, kterou jsem rozprášil po podlaze a stíral mopem s utěrkou z mikrovlákna. Protože to smýkání po PVC povrchu bylo opravdu fyzicky náročnější a "fuj plastový" mop houby vydržel, vrátil jsem se k původnímu řešení v podobě textilního provázkového mopu. Vody spotřebuji více, ale s menší námahou a bez pocení. Opět používám ocet, na jiné povrchy pak i běžnou kuchyňskou sůl, popř. i jedlou sodu. Tyto základní suroviny mi naprosto postačují. Občas použiji již zmíněný peroxid vodíku.

Co se stane, když se měsíc nesprchujete? Dvě statečné ženy to vyzkoušely.


Populární příspěvky z tohoto blogu

Voskované origami

Včera jsem narazil na problém s vhodným uložením hlívy ústřičné do lednice, bez jinak obvyklého použití plastových misek, neboť jsem ji zakoupil ve farmářském obchodě, tedy právě bez této misky. Přispěl jsem tedy jednak k minimalizaci plastového odpadu, tak i k ozdravění života bez plastů a z nich vylučovaných chemikálií s neblahým vlivem na náš život a zdraví. Skleněnou nebo nerezovou misku jsem zavrhl ihned, neboť ty upotřebím při mém pravidelném kulinářském snažení, a které by mi tak mohly chybět.


Po uvažování, čím jiným misku optimálněnahradit, jsem ji zkusil zabalit do včelím voskem napouštěného ubrousku, o kterém jsem již psal v článku "Ubrousku, navoskuj se!". Ovšem nebylo to pravé ořechové, neboť ta farmářská hlíva je pozoruhodně větší, než ta "supermarketová", a také mnohem neforemnější. "Kdybych tak z toho mohl udělat nějakou misku, nebo krabičku, kterou by šlo opět rozložit a ubrousek umýt" jsem si tak v duchu pro sebe říkal ...
... a HEURÉKA !…

Trochu větší darovaný kůň

S dárky pro někoho jiného je to vždy trochu ošemetné. Ne vždy se zadaří trefit se do černého.
Ale jak se říká "darovanému koni na zuby nehleď", což ale zpravidla není moc dobré vodítko.

Dnes jsem tedy došil novou tašku Jirkovi k svátku. Ta jeho dosavadní už tak pomalu, ale jistě dosluhuje a nevypadá již nijak vzhledně. Použil jsem lněnou látku Aina z IKEA, 100% lněnou v barvě khaki, co jsem tu měl ještě v zásobách, plus očka na klíče. Taška je s našitými bočnicemi a dnem, přiznaným horním lemem, tj. lemování obrácené na líc. Navíc má taška dvě velké a hluboké vnitřní kapsy.


Musím říct, líbí se mi. O to ale tak přeci nejde, jestli se líbí mě, ale hlavně, aby se líbila i obdarovanému. Což o to, ona se i tam líbí. Materiál i barva je pěkná, zpracování hezké. Jen je na běžné nošení do práce trošku větší, či spíše poněkud větší a optimálně vhodná na nákupy.
Mno nevadí, ona se snad neztratí, ale na ty nákupy ji bude asi škoda. Schováme jí.
Tak zde se to trochu vymklo z ruky. No ne…

Domácí rostlinné mýdlo

Asi tak před dvěma lety jsem zde na blogu psal o výrobě svého prvního domácího mýdla. Jen takový kratičký článek napsaný v češtině i angličtině současně. Zvláštní je, že dnes to tou angličtinou nějak nedávám. Nevadí, tento článek není o angličtině, nýbrž o výrobě mýdla v domácích podmínkách, jednoduše a s nepřeberným množstvím kombinací z rostlinných olejů metodou za studena za použití destilované vody a hydroxidu sodného a právě zmíněných olejů.

Dříve jsem i do pozdějšího věku trpěl na akné a přesto jsem nemohl používat mýdla z běžné obchodní sítě, neboť po nich mi pokožka zrudla, začala svědit a objevily se červené bolavé pupínky. S aplikací domácího mýdla se tyto obvyklé problémy již nikdy neobjevily.

Po prvních pokusech jsem si tentokrát dovolil přimíchat i na jemno nadrcené skořápky z vlašských ořechů a špetku mleté skořice, coby budoucí exfoliační mýdlo z olivového, kokosového a slunečnicového oleje. Olivový olej je obyčejný lisovaný z pokrutin. Dle různých návodů je tento optim…