Přeskočit na hlavní obsah

Ubrousku, navoskuj se!

Protože nemám v oblibě plasty a nejrůznější výrobky z nich, ať už z ekologického, či zdravotního hlediska, kdy naše planeta je plasty skutečně zamořena, snažím se hledat alternativy pro jejich nahrazení v běžném provozu domácnosti a tím i omezit působení bisfenolů a ftalátů na lidský organismus, kterému rozhodně neprospívají, vpravdě naprosto škodí.

Je samozřejmě naivní si myslet, že v současné době se lze plastů úplně zbavit, neboť jsou naprosto rozšířené dokonce tam, kde by mě to ani nenapadlo. Např. v papírových penězích, účtenkách z obchodů a co hůř, i v recyklovaném papíru.
Buďto se snažím plasty nepoužívat vůbec nebo je omezit na nutné minimum. Například pro balení svačin, uchování potravin v lednici, zakrývání zbytků jídla v miskách, které nemají pokličku, lze používat včelím voskem napouštěné textilní ubrousky. Jejich výroba je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Jde o opakovatelně použitelný ubrousek s nenáročnou údržbou.

Co je k výrobě ubrousku zapotřebí?


  • cca 20-30g včelího vosku v podobě šupinek, perliček nebo nahrubo strouhaný
  • čtverec látky o straně cca 29 až 39 cm

Pro napouštění textilu voskem jsou dvě mnou vyzkoušené metody:

  1. rozehřátí v troubě - voskem posypaný textil položený na pečícím plechu po dobu cca jedné minuty
  2. zažehlením - voskem posypaný textil se vloží mezi dva pláty pečícího papíru a zažehlením mirně zahřátou žehličkou se přežehlí až do úplného rozpuštění vosku
V obou případech lze nedostatečně nebo nenapuštěná místa jednoduše doplnit posypem a napuštění zopakovat. První případ je dle mého jednodušší a rychlejší, avšak mám užší troubu, tj. větší kusy musím dělat z obou stran a rovnoměrné napouštění se tak trochu komplikuje. Vadou na kráse je, že se pak přebytečný vosk z pečícího plechu špatně odstraňuje. Druhá metoda je trochu neohrabaná, pomalejší, ale není starost s místem a s dodatečným odstraňováním vosku z plechu.

Lze použít jakoukoliv bavlněnou látku nebo jinou z přírodních materiálů, optimálně bez potisku a v přírodní barvě. Barva vosku je nažloutlá a také trochu pozmění barvu použitého textilu. Zakončení ustřižené látky není zapotřebí, neboť vosk zabrání třepení. Ale lze například ozdobně ustřihnout pomocí entlovacích nůžek nebo okraje klasicky zaobroubit, nebo opatřit entlovacím stehem.


Mnohem rychlejší, pohodlná a naprosto vyhovující metoda, je použít klasické bavlněné kapesníky, kde ty dámské jsou obvykle do velikosti 29x29 cm a ty pánské ve velikosti 39x39 cm, což jsou i dva nejobvyklejší a mnou nejpoužívanější rozměry. Samozřejmě není zapotřebí pouze čtvercového tvaru, ale lze využít kruh, či mnohoúhelník.

A jak ubrousky ošetřovat?


Ubrousky nelze prát v pračce! Jednak by se znehodnotila vosková vrstva a pak by se i vosk nalepil na jiné prádlo, kde jeho odstranění je téměř nemožné. Pro případné mytí stačí opláchnout pod proudem vlažné vody. U více zašpiněných míst lze použít neagresivní mycí prostředky a lehce promnout mezi prsty. Opláchnout, osušit a je připraveno k novému použití. Časem se vosková vstva používáním a překládáním rozdrolí a uvolní, ale novým doplněním vosku a nahřátím, jakoukoliv z uvedených metod, se vrstva obnoví.


Pokud se přesto zdá výroba nerealizovatelná, lze si je zakoupit nebo objednat v mém řemeslném obchůdku.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Šedesát šest

Tak taková je moje průměrná denní spotřeba vody, tj. celkově jak studené, tak i teplé. Jak jsem psal v článku " Jak na Den Země ", v oddíle o spotřebě vody, je průměrný objem spotřebované vody v ČR na osobu a den ve výši 120 litrů a doporučení OSN jako hygienické minimum ve výši 100 litrů na osobu a den. Když se i jen nad objemem mnou spotřebované vody v domácnosti zamyslím ( 66 l ), tak potřebuji: 2 litry na pití 1 litr na vlastní vaření (luštěniny, obiloviny, polévky, kaše, atp.) 3 litry na přípravu jídla v podobě namáčení a oplachu potravin 8 litrů na mytí nádobí Zbytek, tj. 52 litrů spotřebuji na úklid, závlahu květin, osobní hygienu, praní, včetně mytí rukou a velkou část z toho pak na splachování WC. A to jsem v již zmiňovaném článku zapomněl na spotřebu vody na toaletách v pracovní době v zaměstnání. Jsa muž v pokročilejším věku, běhám na malou častěji, než tomu bylo dříve a tím i frekvence splachování je vyšší. I přesto, že používám stop ventil na spláchnutí

O žitě

Od doby, co jsem vyházel kdejakou chemii z bytu, včetně přípravků osobní hygieny, tedy kromě pasty na zuby, si již nemyji vlasy. Jen je oplachuji vodou a nanesu ředěný domácí jablečný ocet a vmasíruju. Po chvilce opláchnu a je to. A cca 1x za 14-30 dnů umeju vlasy domácím rostlinným mýdlem a opět s octem, aby nebyly vlasy tak hrubé nebo vyschlé.  Včera jsem zkusil i jinou metodu mytí a to s použitím kašičky z žitné mouky. Měl jsem tu namletou směs mouky s otrubami, tak jsem použil tu, abych nemusel tu trošku mlít čerstvě. A protože jsem namíchal poněkud více, tak jsem použil tentokrát i namísto mýdla na tělo při sprchování. Mno a jde to, říká Hetto. Umyto a pokožka jemná a díky obsahu otrub i  zpeelingovaná :-) Kdepak nějaký šamponový sajrajty. Plno přírodních vitamínů a minerálních látek.

Tak na tom jsme všichni stejně

https://goo.gl/OnQTTq Nejde to přečíst? Nevadí, to jsme na tom všichni stejně. Vlastně já jsem na tom nejhůř, vždyť jsem to psal sám osobně. Opět jsem použil dlouho odložený Boogie Board Sync 9.7, který ruční psaní či kresby, náčrty a pod. ukládá do vnitřní paměti v podobě PDF souborů. A proč to? No protože jsem si vzal do hlavy opět jeden moudrý nápad, vydržet svá odpoledne po práci a víkend bez počítače, koukání na mobil a zbyde mi jen ruční psaní, čtení z papírových knih a časopisů a více času na jiné aktivity. Třeba udělání si bedničky pro akupresurní masáž nohou z přírodních materiálů a samozřejmě jak jinak než bez peněz. A o em jsem to vlastně psal? Veganská vajíčka se slaninou. Nejde vám to dohromady? Tak nepospíchejte a čtěte. Občas na vás přijdou různé chutě na něco, co jste dlouhou dobu neměli. Tak tentokrát padlo na smažená vajíčka se slaninou a cibulkou. Já bych si je také tradičně udělal, ale už jsem byl z nákupu doma a znovu zvedat zad