Přeskočit na hlavní obsah

Ubrousku, navoskuj se!

Protože nemám v oblibě plasty a nejrůznější výrobky z nich, ať už z ekologického, či zdravotního hlediska, kdy naše planeta je plasty skutečně zamořena, snažím se hledat alternativy pro jejich nahrazení v běžném provozu domácnosti a tím i omezit působení bisfenolů a ftalátů na lidský organismus, kterému rozhodně neprospívají, vpravdě naprosto škodí.

Je samozřejmě naivní si myslet, že v současné době se lze plastů úplně zbavit, neboť jsou naprosto rozšířené dokonce tam, kde by mě to ani nenapadlo. Např. v papírových penězích, účtenkách z obchodů a co hůř, i v recyklovaném papíru.
Buďto se snažím plasty nepoužívat vůbec nebo je omezit na nutné minimum. Například pro balení svačin, uchování potravin v lednici, zakrývání zbytků jídla v miskách, které nemají pokličku, lze používat včelím voskem napouštěné textilní ubrousky. Jejich výroba je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Jde o opakovatelně použitelný ubrousek s nenáročnou údržbou.

Co je k výrobě ubrousku zapotřebí?


  • cca 20-30g včelího vosku v podobě šupinek, perliček nebo nahrubo strouhaný
  • čtverec látky o straně cca 29 až 39 cm

Pro napouštění textilu voskem jsou dvě mnou vyzkoušené metody:

  1. rozehřátí v troubě - voskem posypaný textil položený na pečícím plechu po dobu cca jedné minuty
  2. zažehlením - voskem posypaný textil se vloží mezi dva pláty pečícího papíru a zažehlením mirně zahřátou žehličkou se přežehlí až do úplného rozpuštění vosku
V obou případech lze nedostatečně nebo nenapuštěná místa jednoduše doplnit posypem a napuštění zopakovat. První případ je dle mého jednodušší a rychlejší, avšak mám užší troubu, tj. větší kusy musím dělat z obou stran a rovnoměrné napouštění se tak trochu komplikuje. Vadou na kráse je, že se pak přebytečný vosk z pečícího plechu špatně odstraňuje. Druhá metoda je trochu neohrabaná, pomalejší, ale není starost s místem a s dodatečným odstraňováním vosku z plechu.

Lze použít jakoukoliv bavlněnou látku nebo jinou z přírodních materiálů, optimálně bez potisku a v přírodní barvě. Barva vosku je nažloutlá a také trochu pozmění barvu použitého textilu. Zakončení ustřižené látky není zapotřebí, neboť vosk zabrání třepení. Ale lze například ozdobně ustřihnout pomocí entlovacích nůžek nebo okraje klasicky zaobroubit, nebo opatřit entlovacím stehem.


Mnohem rychlejší, pohodlná a naprosto vyhovující metoda, je použít klasické bavlněné kapesníky, kde ty dámské jsou obvykle do velikosti 29x29 cm a ty pánské ve velikosti 39x39 cm, což jsou i dva nejobvyklejší a mnou nejpoužívanější rozměry. Samozřejmě není zapotřebí pouze čtvercového tvaru, ale lze využít kruh, či mnohoúhelník.

A jak ubrousky ošetřovat?


Ubrousky nelze prát v pračce! Jednak by se znehodnotila vosková vrstva a pak by se i vosk nalepil na jiné prádlo, kde jeho odstranění je téměř nemožné. Pro případné mytí stačí opláchnout pod proudem vlažné vody. U více zašpiněných míst lze použít neagresivní mycí prostředky a lehce promnout mezi prsty. Opláchnout, osušit a je připraveno k novému použití. Časem se vosková vstva používáním a překládáním rozdrolí a uvolní, ale novým doplněním vosku a nahřátím, jakoukoliv z uvedených metod, se vrstva obnoví.


Pokud se přesto zdá výroba nerealizovatelná, lze si je zakoupit nebo objednat v mém řemeslném obchůdku.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Voskované origami

Včera jsem narazil na problém s vhodným uložením hlívy ústřičné do lednice, bez jinak obvyklého použití plastových misek, neboť jsem ji zakoupil ve farmářském obchodě, tedy právě bez této misky. Přispěl jsem tedy jednak k minimalizaci plastového odpadu, tak i k ozdravění života bez plastů a z nich vylučovaných chemikálií s neblahým vlivem na náš život a zdraví. Skleněnou nebo nerezovou misku jsem zavrhl ihned, neboť ty upotřebím při mém pravidelném kulinářském snažení, a které by mi tak mohly chybět.


Po uvažování, čím jiným misku optimálněnahradit, jsem ji zkusil zabalit do včelím voskem napouštěného ubrousku, o kterém jsem již psal v článku "Ubrousku, navoskuj se!". Ovšem nebylo to pravé ořechové, neboť ta farmářská hlíva je pozoruhodně větší, než ta "supermarketová", a také mnohem neforemnější. "Kdybych tak z toho mohl udělat nějakou misku, nebo krabičku, kterou by šlo opět rozložit a ubrousek umýt" jsem si tak v duchu pro sebe říkal ...
... a HEURÉKA !…

Trochu větší darovaný kůň

S dárky pro někoho jiného je to vždy trochu ošemetné. Ne vždy se zadaří trefit se do černého.
Ale jak se říká "darovanému koni na zuby nehleď", což ale zpravidla není moc dobré vodítko.

Dnes jsem tedy došil novou tašku Jirkovi k svátku. Ta jeho dosavadní už tak pomalu, ale jistě dosluhuje a nevypadá již nijak vzhledně. Použil jsem lněnou látku Aina z IKEA, 100% lněnou v barvě khaki, co jsem tu měl ještě v zásobách, plus očka na klíče. Taška je s našitými bočnicemi a dnem, přiznaným horním lemem, tj. lemování obrácené na líc. Navíc má taška dvě velké a hluboké vnitřní kapsy.


Musím říct, líbí se mi. O to ale tak přeci nejde, jestli se líbí mě, ale hlavně, aby se líbila i obdarovanému. Což o to, ona se i tam líbí. Materiál i barva je pěkná, zpracování hezké. Jen je na běžné nošení do práce trošku větší, či spíše poněkud větší a optimálně vhodná na nákupy.
Mno nevadí, ona se snad neztratí, ale na ty nákupy ji bude asi škoda. Schováme jí.
Tak zde se to trochu vymklo z ruky. No ne…

Domácí rostlinné mýdlo

Asi tak před dvěma lety jsem zde na blogu psal o výrobě svého prvního domácího mýdla. Jen takový kratičký článek napsaný v češtině i angličtině současně. Zvláštní je, že dnes to tou angličtinou nějak nedávám. Nevadí, tento článek není o angličtině, nýbrž o výrobě mýdla v domácích podmínkách, jednoduše a s nepřeberným množstvím kombinací z rostlinných olejů metodou za studena za použití destilované vody a hydroxidu sodného a právě zmíněných olejů.

Dříve jsem i do pozdějšího věku trpěl na akné a přesto jsem nemohl používat mýdla z běžné obchodní sítě, neboť po nich mi pokožka zrudla, začala svědit a objevily se červené bolavé pupínky. S aplikací domácího mýdla se tyto obvyklé problémy již nikdy neobjevily.

Po prvních pokusech jsem si tentokrát dovolil přimíchat i na jemno nadrcené skořápky z vlašských ořechů a špetku mleté skořice, coby budoucí exfoliační mýdlo z olivového, kokosového a slunečnicového oleje. Olivový olej je obyčejný lisovaný z pokrutin. Dle různých návodů je tento optim…