Přeskočit na hlavní obsah

Šedesát šest

Tak taková je moje průměrná denní spotřeba vody, tj. celkově jak studené, tak i teplé. Jak jsem psal v článku "Jak na Den Země", v oddíle o spotřebě vody, je průměrný objem spotřebované vody v ČR na osobu a den ve výši 120 litrů a doporučení OSN jako hygienické minimum ve výši 100 litrů na osobu a den. Když se i jen nad objemem mnou spotřebované vody v domácnosti zamyslím (66 l), tak potřebuji:

 • 2 litry na pití
 • 1 litr na vlastní vaření (luštěniny, obiloviny, polévky, kaše, atp.)
 • 3 litry na přípravu jídla v podobě namáčení a oplachu potravin
 • 8 litrů na mytí nádobí
Zbytek, tj. 52 litrů spotřebuji na úklid, závlahu květin, osobní hygienu, praní, včetně mytí rukou a velkou část z toho pak na splachování WC. A to jsem v již zmiňovaném článku zapomněl na spotřebu vody na toaletách v pracovní době v zaměstnání. Jsa muž v pokročilejším věku, běhám na malou častěji, než tomu bylo dříve a tím i frekvence splachování je vyšší. I přesto, že používám stop ventil na spláchnutí menším množstvím vody, než je plná nádržka WC mísy, která má objem 7 litrů (po úpravě, viz dále - jinak celkově 8,5 l), myslím, že spotřebuji cca 25 litrů vody na splachování v domácnosti a cca stejně na splachování v zaměstnání.


Na vše ostatní, včetně osobní hygieny, pak tedy zbývá průměrně 27 litrů. Málo? Možná. A jak to dělám?

 • při jakékoliv činnosti (mytí rukou, obličeje, zeleniny, nádobí, atp.), kromě sprchování, kde potřebuji průběžný "proud" vody, ji prostě nechám téct jen tenkým "čůrkem"
 • při sprchování používám na sprše STOP ventil, kdy mám nastavenou teplotu a pak se opláchnu, zastavím ventilem, mydlím a pak opět opláchnu
 • použití perlátorů - mám jen ty obyčejné, resp. ty, které jsou součástí vodovodních baterií, tj. perlí, avšak nejspíše příliš nešetří. Ale našel jsem perlátory s nastavitelnou úrovní úspory vody české značky Watersavers, i když obchodní název moc česky nezní. Žádná Čína, alespoň dle slov na webu a samozřejmě žádné čínské ceny. Mám objednáno pro sprchu, dřez, umyvadlo a WC.
 • splachování - mám osazen STOP ventil ve splachovači, tj. dalším stlačením po prvním se průtok vody zastaví. Další pomůckou jsou do nádobky vložené "fuj plastové lahve" o objemu 1,0 a 0,5 l pro zmenšení objemu vypouštěné vody z plné nádržky, takže při plném vypouštění se namísto 8,5 litru vypustí "jen" 7,0 litru pitné vody. A dalším typem je použití "válečků" Watersavers, viz popis shora.
vnitřek WC nádržky s pohledem na vložené "vodu šetřící" lahve 1,0 a 0,5 litru

 • osobní hygiena - nenechávám téct vodu, pokud ji prostě nepoužívám, k tomuto účelu buďto průtok uzavřu nebo použiju STOP ventil. Pro běžné denní mytí = osobní hygienu používám mokrou žínku, která má současně i masážní účinky díky své hrubé struktuře ručníku. S mytím to nepřeháním, neboť pokožka si dokáže spolu na ní žijícími bakteriemi vytvořit účinný ochranný film, který zabraňuje "zapáchání", Každý z nás má svůj osobitý individuální pach a nelze zajistit, abychom voněli naprosto všem, byť bych používal deodoranty a antipersspiranty a Bůh ví kdejaké průmyslové a zdraví škodící sajrajty. Nemyslím si, že páchnu potem neboť se příliš nepotím, nejím příliš masa, nepoužívám výrazné koření, nedělám náročnou manuální práci, neprovádím fyzicky náročné sportovní aktivity, nechodím do zakouřených prostor, atd., atd. Mám to ověřené. Čím častěji jsem se sprchoval a následně používal deodoranty a jiné nepřirozené "zabraňovače" pocení, tím více jsem se potil a také více "smrděl". Neboť po každém mytí si pokožka obnovuje přirozenou vlhkost a vláčnost za použití tukových žláz a spolupůsobení bakterií. A věřte, že častým mytím si likvidujete ty prospěšné bakterie, neboť ty svinsky nepřátelské jsou mrchy odolné. Ostatně názorů a článků na škodlivost častého mytí je na Internetu přehršel, stejně jako obhájců toho opačného názoru.
 • praní - protože jsem výrazně omezil počet ošacení a způsob praní, kdy na jen běžně a lehce propocené ošacení používám krátký program, nemusím prát tak často. Obvykle si vystačím s jednou plně naloženou 5 kg pračkou za týden. Namísto aviváže používám ocet, který jednak zabrání usazování vodního kamene, o kterém víme, že je pěkný prevít, a také prádlo změkčí a odstraní "nepřátelské" bakterie. Prádlo jím rozhodně není cítit. Na změkčení vody při praní přidávám prací nebo jedlou sodu. Na bělení prádla pak namáčím do ředěného peroxidu vodíku.

 • úklid - i zde to nepřeháním, jak s tou frekvencí, tak množstvím potřebné vody. Vždy mám na paměti přátelské působení bakterií. Dříve jsem používal ruční sprej s octovou vodou, kterou jsem rozprášil po podlaze a stíral mopem s utěrkou z mikrovlákna. Protože to smýkání po PVC povrchu bylo opravdu fyzicky náročnější a "fuj plastový" mop houby vydržel, vrátil jsem se k původnímu řešení v podobě textilního provázkového mopu. Vody spotřebuji více, ale s menší námahou a bez pocení. Opět používám ocet, na jiné povrchy pak i běžnou kuchyňskou sůl, popř. i jedlou sodu. Tyto základní suroviny mi naprosto postačují. Občas použiji již zmíněný peroxid vodíku.

Co se stane, když se měsíc nesprchujete? Dvě statečné ženy to vyzkoušely.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tak na tom jsme všichni stejně

https://goo.gl/OnQTTq
Nejde to přečíst? Nevadí, to jsme na tom všichni stejně. Vlastně já jsem na tom nejhůř, vždyť jsem to psal sám osobně.
Opět jsem použil dlouho odložený Boogie Board Sync 9.7, který ruční psaní či kresby, náčrty a pod. ukládá do vnitřní paměti v podobě PDF souborů.
A proč to? No protože jsem si vzal do hlavy opět jeden moudrý nápad, vydržet svá odpoledne po práci a víkend bez počítače, koukání na mobil a zbyde mi jen ruční psaní, čtení z papírových knih a časopisů a více času na jiné aktivity. Třeba udělání si bedničky pro akupresurní masáž nohou z přírodních materiálů a samozřejmě jak jinak než bez peněz.
A o em jsem to vlastně psal?
Veganská vajíčka se slaninou. Nejde vám to dohromady? Tak nepospíchejte a čtěte.
Občas na vás přijdou různé chutě na něco, co jste dlouhou dobu neměli. Tak tentokrát padlo na smažená vajíčka se slaninou a cibulkou. Já bych si je také tradičně udělal, ale už jsem byl z nákupu doma a znovu zvedat zadek a jít opět nakoupit mi přišlo zbyt…

O žitě

Od doby, co jsem vyházel kdejakou chemii z bytu, včetně přípravků osobní hygieny, tedy kromě pasty na zuby, si již nemyji vlasy. Jen je oplachuji vodou a nanesu ředěný domácí jablečný ocet a vmasíruju. Po chvilce opláchnu a je to.A cca 1x za 14-30 dnů umeju vlasy domácím rostlinným mýdlem a opět s octem, aby nebyly vlasy tak hrubé nebo vyschlé.  Včera jsem zkusil i jinou metodu mytí a to s použitím kašičky z žitné mouky. Měl jsem tu namletou směs mouky s otrubami, tak jsem použil tu, abych nemusel tu trošku mlít čerstvě. A protože jsem namíchal poněkud více, tak jsem použil tentokrát i namísto mýdla na tělo při sprchování. Mno a jde to, říká Hetto. Umyto a pokožka jemná a díky obsahu otrub i  zpeelingovaná :-)
Kdepak nějaký šamponový sajrajty. Plno přírodních vitamínů a minerálních látek.